Bakterie, wirusy, grzyby
Zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze są częstą przyczyną chorób skóry i jej przydatków.
Bakterie – najczęściej gronkowce, paciorkowce, pałeczka ropy błękitnej w wyniku urazu paznokcia wnikają pod płytkę paznokciową, gdzie namnażają się i wywołują ostrą reakcję zapalną – zanokcicę. Często występują przy wrastaniu i wkręcaniu się paznokcia, mogą pojawić się również w rozpadlinach na piętach. W przypadku ran przewlekłych (gojenie trwa dłużej niż 7-14 dni pomimo zachowania zasad higieny) zalecane jest wykonanie antybiogramu w celu określenia bakterii. Pozwala to na leczenie skojarzone w postaci farmaceutyków przepisanych przez lekarza w połączeniu z oczyszczaniem zmian, wprowadzeniem ortonyksji przez podologa. Przyśpiesza to proces gojenia, zapobiega namnażaniu i rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych.
Wirusy – ujawniają się pod postacią brodawek wirusowych potocznie zwanych kurzajkami, wywołanych przez wirusy HPV (Human Papilloma Virus). Wirus HPV ma ponad 100 typów, co różnicuje ich wygląd i miejsce umiejscowienia. Mają postać okrągłego lub nieregularnego zgrubienia o szorstkiej strukturze w kolorze skóry, lub szarawym i są wyraźnie odgraniczone od podłoża. Od odcisków różnią się głębokością, są płytsze i brak im ciemnego środka. Zmiany zlokalizowane na podeszwie stóp, palcach, pod paznokciem bywają bolesne, a płytka paznokciowa może ulec zniekształceniu. Zakażeniu sprzyja obniżona odporność, przewlekły stres, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, przerwanie ciągłości naskórka i kontakt z patogenem w miejscach użyteczności publicznej jak: baseny, sauny, szatnie, natryski, sklepy obuwnicze…W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się dzieci do około 12 roku życia, u których układ immunologiczny dopiero się kształtuje, a często dochodzi u nich do otarć i skaleczeń. Leczenie kurzajki polega na jej systematycznym wyniszczaniu, poprzez stosowanie terapii ciekłym azotem, elektrokoagulacji, preparatów chemicznych – dobór w zależności od rodzaju zmiany. Zabiegi trzeba powtarzać aż do pozbycia się wszystkich ognisk wirusa. Kurzajek nie można drapać, odrywać, usuwać metodami mechanicznymi na własną rękę, ponieważ może dojść do autoinfekcji.
Grzyby – grzybica stóp to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób mająca związek z warunkami współczesnego życia oraz kontaktami międzyludzkimi. Zarodniki grzybów najlepiej rozwijają się w warunkach ciepłych i wilgotnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób, które chodzą boso w miejscach użyteczności publicznej jak baseny, sauny, natryski, szatnie, łazienki i wykładziny hotelowe…, jak również u osób i grup zawodowych noszących przez wiele godzin zakryte obuwie. W większości przypadków dermatofity początkowo infekują skórę stóp, a następnie dochodzi do zajęcia paznokci. W pierwszej kolejności zmiany dotyczą brzegów paznokcia, które zmieniają zabarwienie na żółte, brunatne, lub białe. Następnie dochodzi do zajęcia łożyska, co skutkuje odkształceniem paznokcia, jego pogrubieniem, pofałdowaniem i odbarwieniem całej płytki paznokciowej, która może się kruszyć lub w całości odkleić od łożyska. W przypadku podejrzenia grzybicy konieczne jest wykonanie badania mykologicznego. Leczenie grzybicy jest trudne, wymaga dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta. Polega na przyjmowaniu farmaceutyków przepisanych przez dermatologa, jak również systematycznym oczyszczaniu płytki paznokciowej w gabinecie podologicznym i miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych.